Bodrum Airport Taxi

BODRUM

Bodrum1960'larin erken dönemlerinde Cevat Şakir ve bir takım entelektüellerin Bodrum'u 'keşfetmeleri' üzerine başlayan değişim 80'lerin ortalarında yaşanan turizm patlaması ile birlikte doruk noktasına ulaştı. Bugün Bodrum, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olarak degerini ve yerini koruyor. Dünyanin ve ülkenin bir çok yerinden gelen insanlari dogal güzellikleri, tarihi dokusu ve sundugu özgür eglence ortamiyla etkiliyor, aliskanlik yaratiyor. Gördügü talep dogrultusunda degisiyor ve büyüyor. Basta turizm olmak üzere bir çok is kolunun Bodrum'da kalici yatirimlar yapmasi bu durumun gelecekte de süreceginin isareti.

Turistik degerlerinin yani sira Bodrum, özellikle su alti arkeolojisi için de önemli bir bilim merkezi. Dünyanin en önemli sualti müzesi, Bodrum Kalesi içerisinde yer aliyor. Dünya çapinda arastirma ve kazi çalismalari yapan Sualti Arkeoloji Enstitüsü'nün (INA: Institute of Nautical Archaelogy) Türkiye merkezi yine Bodrum'da bulunuyor.

Tarihçe: Binlerce yillik zengin bir tarihe sahip olan Bodrum birçok büyük ve önemli uygarliga sahne olmus bir yerdir. 1995 te Gundogan yakinlarinda bir magarada yapilan kazilarada bulunan tas bir balta ve bir çömlek, bu bölgede en eski yerlesimin M.Ö. yaklasik 3000-5500 yillarinda oldugunu gösterir. Bu bölgeye ilk yerlesenlerden olan Karyalilar ve Leleklerin Anadolu kökenli kabileler oldugunu Homeros'un Ilyada' sindan ögreniyoruz. Tarihin babasi olarak bilinen ve Bodrum'da dogmus olan Heredot'tan ögrendigimize göre ise, her nekadar Karya bölgesine ilk yerlesenler Karyalilar olsada Halikarnas'i M.Ö.1100 yilinda Dor'lar kurmustur ve buraya ' bati rüzgari' anlamina gelen Zephyria adini vermislerdir. Daha sonra Karyalilarla kaynasan Dor' lar birlikte Halikarnas'i kurmuslardir. Dor'lu Hexapolis Birligine katilan Halikarnas, M.Ö. 546 da Perslilere yenik düsmüstür. Perslilerin kontrolü altinda iken yönetimden sorumlu olan kral Mausolus, sehri halktan aldigi agir vergilerden elde ettigi paralarla güzellestirmistir. Gerçeklestirdigi büyük ve günümüze kalan projelerinden biri 13.000 kisilik antik tiyatrodur. Kral Mausolus'un ölümünden sonra karisi I. Artemis tarafindan yaptirilan anit mezar, bugün dünyanin yedi harikasindan biri olarak kabul edilmektedir. Fakat ne yazik ki yüzyillar boyu bir çok depremde zarar görmüs olan bu inanilmaz yapidan geriye sadece temel taslari kalmistir ve Mozoleye ait önemli parçalardan bazilari, British Museum'da sergilenmektedir.

BodrumOnbirinci yüzyilda Türkler tarafindan alinan bölge, daha sonra Izmir'deki kaleleri zarar gören Aziz John'un sövalyelerine, 1402 de tazminat olarak verilmistir. Aziz John'un Sövalyelerinin 1415'te insa etmeye basladigi ve insasinda depremlerden zarar gören Mozolenin taslarini kullandiklari kale, günümüze o zamanlardan kalmistir. Bugün Bodrum'un en bilinen tarihi mekani olan Bodrum kalesi, uluslarasi hakli bir söhrete sahip Bodrum Sualti Arkeoloji Müzesi'ne de ev sahipligi yapar. Dünyanin bilinen en eski batigi olan Uluburun batiginin sergisi de yine Bodrum kalesi içerisindeki bu müzede görülebilir.